Tablo İçeriğinin Görüntülenmesi ve Bakım yapma

Tablo ve görünüm (view) içeriğini görüntülemek veya bakım yapmak için aşağıdaki işlem kodları kullanılabilir.

İşlem Kodu Tanım Açıklama
SE16N Genel tablo görüntüsü Tablo ve görünüm içeriğini görüntülemek için kullanılır.
SE16 Veri görüntüleyici Tablo ve görünüm içeriğini görüntülemek için kullanılır. Eski versiyon.
SM30 Tablo görünüm bakım ekranı Tablo ve görünüm bakım ekranı.
SM34 Görüntü kümesi bakım ekranı Görünüm kümesi bakım ekranı.

Veri görüntülemek için SE16N işlem kodu kullanılır. SE16N dışında eski versiyonu SE16, bakım ekranı olan tablolar için SM30, görünüm kümesi bakımı için SM34 kullanılır.

SE16N

Tablo ve görünüm içeriğini görüntülemek için kullanılır. Tablo alanına, tablo veya görünüm ismi yazılır veya seçilir. Görüntülenmek istenen kayıt sayısı Azami bulunan sayısı alanı ile değiştirilebilir. Tabloya bağlı metin tablosu var ise Metin tb. alanında görüntülenir. Standart olarak en fazla 500 kayıt görüntülenir. Tablo içeriği değiştirmek isteniyor ise Grş.bakımını yap tıkı seçilir. Bu seçenek sadece içerik bakımı yapılabilir tablolar için aktif gelir. Tablo alanları Seçim ölçütleri tablosunda görüntülenir ve görüntülenecek veriyi filtrelemek için kullanılır.

Uygulama çubuğundaki Artalan butonu veri görüntüleme işlemini SAP işine (job) bağlamak için kullanılır. Giriş sayısı butonu tablodaki girilen seçim ölçütlerine göre kayıt sayısını verir. Filtreleme yapılacak sütun seçimlerini silmek, tümünü seçmek için bununlar yer alır. Girilen seçim ölçütlerini münferit veya tümünü temizlemek için girişleri temizle butonları kullanılabilir.

Yürüt butonu çalıştırıldığında tablo içerisindeki veri ALV içerisinde görüntülenir.

Tablodaki kayıtlar ALV içerisinde görüntülenir. ALV araç çubuğundaki butonlar Grş.bakımını yap seçeneğinin seçilmesine göre farklılaşır. Seçim ekranında Giriş bakımı seçilen ALV’ lerde araç çubuğunda kayıtları düzenlemeyle ilgili butonlar yer alır.

SE16N başlangıç ekranında bir tablo ismi girildiğinde bakım ekranı olup, olmadığı kontrol edilir. Var ise durum çubuğunda mesaj olarak görüntülenir.

SE16N başlangıç ekranında bir tablo ismi üzerine çift tıklandığında SE11 ABAP Dictionary tablo görüntüleme ekranına yönlendirilir.

Başlangıç ekranında alan özelliklerinin görüntülenmesi isteniyorsa Ayrıntılar->Teknik bakış: (veya Shift+F11) seçilebilir.

Ayrıntılar->Teknik ayarlar menüsü liste çıktısı (ALV) ve Başlangıç ekranı ayarları yapılabilir.

SE16

Tablo ve görünüm içeriğini görüntülemek için kullanılır. İçeriği görüntülenmek istenen tablo veya görünüm ismi yazılır. Enter tuşuna veya Table Contents (F7) tuşuna tıklanır.

Seçilen tabloya ait alanlar seçim kriteri olarak ekranda oluşturulur.

Seçim kriteri olarak görüntülenmeyen alan varsa Settings->Fields for Selection menüsü ile görüntülenecek alanlar belirlenebilir.

Seçim ekranında görüntülenmesi istenilen alanlar seçilir.

Yürüt butonu ile tablo içeriği görüntülenir.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *